Najpopularniejszym badaniem w celu sprawdzenia słuchu jest badanie audiogramem. Badanie to może być przeprowadzone zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jest ono bezbolesne i bez problemu pozwala wykryć wadę słuchu. Jak dokładnie przebiega badanie słuchu? Przeczytaj poniższy artykuł!

Czym jest audiometria tonalna?

Jest to najbardziej popularne badanie słuchu, które jest w stanie ocenić próg słyszenia, rodzaj oraz głębokość upośledzenia słuchu. Dzięki temu badaniu jesteśmy w stanie poznać lokalizację przyczyny niedosłuchu, ponieważ może ona być zlokalizowana w uchu wewnętrznym, środkowym lub w innych odcinkach przewodu słuchowego. Badanie jest proste i szybkie — wykonywane jest w wyciszonym pomieszczeniu za pomocą słuchawek, które zakładane są przez pacjenta.

Jak przebiega badanie słuchu?

Podstawowe badanie słuchu, czyli audiometria tonalna, to bardzo proste badanie, które trwa około pół godziny. Za nim lekarz przejdzie do badania słuchu, powinien sprawdzić drożność kanałów słuchowych — czy wewnątrz ucha nie ma zalegającej woskowiny. Jest to istotna rzecz, ponieważ zalegająca woskowina może być właśnie przyczyną pogorszenia słuchu. Następnie lekarz powinien dokładnie wytłumaczyć, na czym będzie polegało badanie i co dokładnie jest pacjenta zadaniem. 

Osoba badana siada w specjalnym, wyciszonym pomieszczeniu i zakłada słuchawki. Badanie polega na podawaniu w słuchawkach odpowiedniego dźwięku o różnej częstotliwości. Pacjenta zadaniem jest sygnalizowanie momentu, w którym zaczyna słyszeć dźwięk.

Jeżeli badanie wykaże niedosłuch, pacjent zostanie poinformowany o dalszych działaniach, które będą miały na celu zapobiegnięcie pogłębienia niedosłuchu.

Wyróżnić możemy 3 rodzaje ubytków: odbiorczy, mieszany i przewodzeniowy. Kiedy mamy do czynienia z niedosłuchem mieszanym i odbiorczym — zalecane jest zastosowanie aparatów słuchowych. W przypadku ubytku przewodzeniowego lekarz ocenia, czy wada można jeszcze leczyć.