Przewlekły nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa, który utrzymuje się przez dłuższy czas, zwykle co najmniej trzy miesiące. Charakteryzuje się nawracającymi objawami, takimi jak katar, wodnisty lub gęsty śluz w nosie, uczucie zatkania nosa oraz utrudnionym oddychaniem przez nos.

Jak rozpoznać przewlekły nieżyt nosa?

Pacjent z przewlekłym nieżytem nosa ma zgrubiałe małżowiny nosowe, które są dodatkowo pokryte przerośniętą błoną śluzową przypominającą polipy, co utrudnia normalne oddychanie przez nos. Oprócz tego charakterystyczne są wydzielina ropna lub lepki śluz, pokrywające błonę śluzową nosa, powodujące uciążliwy katar i uczucie zatkanego nosa. Inne dolegliwości, które mogą pojawić się u pacjenta to zaburzenia węchu, kichanie, świąd uszu i nosa. W ciągu dnia pacjent musi radzić sobie z obfitą wydzieliną, a w nocy problematyczne jest zatkanie nosa, które utrudnia sen.

Jak przebiega diagnoza przewlekłego nieżytu nosa?

Aby potwierdzić przewlekły nieżyt nosa, lekarz może zastosować szereg badań diagnostycznych. Pierwszym krokiem jest wywiad medyczny, który pozwala poznać historię medyczną pacjenta oraz objawy, które występują. Następnie lekarz przeprowadza badanie przedmiotowe nosa, podczas którego ocenia obrzęk błony śluzowej oraz szuka innych nieprawidłowości. W celu określenia uczulenia na określone alergeny lekarz może zlecić testy alergiczne, skórne lub z krwi. 

Badania, które potwierdzą przewlekły nieżyt nosa 

Posiew wymazów z nosa i gardła pomaga wykryć infekcję. RTG i tomografia komputerowa umożliwiają wykrycie polipów nosa lub innych zmian strukturalnych, które mogą powodować przewlekły nieżyt nosa. Testy funkcjonalne nosa, takie jak przepływ powietrza przez nos i percepcja zapachu, pozwalają ocenić funkcję błony śluzowej nosa. Na podstawie wyników badań, lekarz laryngolog może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że samodzielne diagnozowanie i leczenie się na własną rękę to rzadko dobry pomysł. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać pełną diagnozę i zalecenia dotyczące leczenia.