Ta dość powszechna przypadłość potrafi spędzić sen z powiek nie tylko nam, ale przede wszystkim naszym partnerom, rodzinom czy współlokatorom. Mowa tutaj o chrapaniu, czyli zaburzeniu oddychania podczas spania. Dowiedz się, dlaczego chrapiemy oraz jak i kiedy można z chrapaniem walczyć.

Czym jest chrapanie?

Choć potrafi być niezwykle uciążliwe, samo w sobie nie jest chorobą. Może być jednak objawem nieprawidłowego stanu zdrowia. Powstaje ono na skutek utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, co jest naturalne podczas snu poprzez zwężenie gardła. W nocy opada tylna część gardzieli, przez co dotyka ona nasady języka powodując, że powietrze nie jest w stanie wydostać się na zewnątrz tak łatwo, jak podczas codziennych aktywności. To samo powietrze podczas drogi przez górne drogi oddechowe wprawia ich ściany w ruch, co tworzy wibracje w okolicach gardzieli i języka. Powietrze wydostaje się przez niewielką szczelinę. Jeśli połączymy to ze swoistymi zaburzeniami oddychania możemy uzyskać odgłosy sięgające głośności nawet do 90 decybeli

Najczęstsze przyczyny chrapania

Powodów, przez które chrapiemy, jest naprawdę wiele. Wśród tych najpopularniejszych wymienić możemy:

  • wrodzone lub nabyte problemy z krzywą przegrodą nosową, 
  • przerost migdałków, 
  • polipową niedrożność nosa,
  • obrzęk małżowin nosa,
  • polipy jamy nosowej, 
  • obniżone napięcie mięśni w obrębie dróg oddechowych,
  • przerost języka.

Chrapać można także przez spanie na wznak, przyjmowanie niektórych leków, nadwagę czy palenie papierosów. Wpływ na to może mieć także duże zmęczenie, spożycie alkoholu czy niedrożność nosa. 


Czy chrapanie powinno się leczyć?

Chrapanie może być niezwykle uciążliwe dla wszystkich domowników, dlatego notoryczne i głośne chrapanie powinno się leczyć. Proces ten należy odpocząć od wizyty u laryngologa w celu znalezienia przyczyny zaburzenia oddychania i jej następnego usunięcia. Jeśli problemem jest krzywa przegroda nosowa, przerost podniebienia lub inna wada anatomiczna, niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna.