W trakcie swojej praktyki laryngolgicznej wielokrotnie spotykałem się z problemami komunikacji pomiędzy lekarzami i ich pacjentami. W mojej ocenie wynia to z braku czasu lekarzy tzw. "systemu", czyli mających umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, aby spokojnie wytłumaczyć pacjentom jak naprawdę zawiły jest "system". Stąd pomysł pisania Bloga, tak aby przybliżyć pacjentom czym zajmuje się lekarz laryngolog, audiolog, foniatra, chirurg głowy i szyi. No to zaczynajmy!

 

17.03.2021

 

Szanowni Państwo,

 

w związku z ogłosznym lockdown 2021 uprzejmie informuję, że 

 

we WSZYSTKICH placówkach CAŁY CZAS PRZYJMUJĘ   pacjentów.
 

DDMW, PPE oraz przebyte szczepienia zapewniają maksymalne bezpieczeństwo podczas Państwa wizyty.

 

Inne choroby nie czekają. Nie zwlekaj!

 

Zapraszam serdecznie!

 

15.03.2021

 

Szanowni Państwo,

 

w dniu 9 marca 2021 byłem gościem audycji Bywaj Zdrów Radia Pomorza i Kujaw.

 

Pod poniższym linkiem zapraszam do wysłuchania audycji z moim udziałem:

 

"Bywaj Zdrów - idziemy do laryngologa."

 

08.03.2021

 

Szanowni Państwo, z przyjemnością informuję, że zostałem zaszczepiony przeciwko COVID-19. Poza DDMW ( dystans, maseczka, dezynfekcja i wietrzenie ), PPE ( środki ochrony indywidulanej ) szczepienie zwiększa jeszcze bardziej Państwa bezpieczeństwo podczas udzielanych porad w Placówkach, w których przyjmuję. SERDECZNIE ZAPRASZAM.

Udzielam świadczeń bez względu na fazę pandemii.

 

28.12.2020

 

Szanowni Państwo uprzejmie informuję, że aktywnie włączyłem sie w szczepienia przeciwko infekcji COVID-19. W Szpitalu Uniwersytecki nr 1 w Klincie Otolaryngologii kwlaifikujemy pacjentów do szczepień. W chwili obecnej uczestniczę w szczepieniu osób z tzw. grupy "0" stosując szczepionkę firmy Pfizer-BioNTech - Comirnaty.

 

31.05.2020

 

Sterydy donosowe sa stosowane w przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych i alergii. W dobie pandemii Towarzystwa Laryngologiczne nadal zalecaja ich stosowanie. Problemy pojawiaja sie przy decyzjach dotyczących sterydów doustnych. W przypadku gdy nie chodzi o ARDS, astmę oskrzelową czy nasilenie alergii zalecane jest powstrzymanie się od ich przyjmowania, jako że nasilają objawy COVID-19. Decyzja nalezy do lekarza i musi być uzalezniona od oceny poszczególnych przypadków.

(źródło: AAO-HNS gudelines 2020)

 

 

24.05.2020

 

Czy inne choroby czekaja? W chwili obecnej wchodzimy w okres pracy w okresie stanu epidemii koronawirusem. Wiele Towarzystw Naukowych wyznacza nowe wytyczne. Aktualnie na przykład zabiegi rynologiczne takie jak septoplastyki czy konchoplastyki są odradzane. Z drugiej strony niewatpliwe musimy leczyć pacjentów ze schorzeniami laryngologicznymi takimi jak: nowotwory krtani czy przewlekłe zapalenia uszu z perlakiem. Tak czy inaczej aby pacjent wiedział, które zabiegi wykonujemy winien zgłosić się po poradę ambulatoryjną. NIE WOLNO CZEKAĆ. Nawet z pozoru błache obajwy mogą przy dłuższym oczekiwaniu byc przyczyna poważnych schorzeń. Nie leczone zapalenie przewlekłe migdałków podniebiennych prowadzi np. do zapalenia mięśnia sercowego, stawów czy uszkodzenia nerek. 

 

15.05.2020

 

Koronawirus w praktyce laryngologa.

 

Drogami zakażenia SARS-CoV-2 są: jama ustna, jama nosowa i spojówki oczu. Środkami przenoszenia: wydzielina z górnych i dolnych dróg oddechowych, krew, stolec, mocz i ciecz łzowa. Zakażenie następuje drogą kropelkową, nie znamy badań dotyczących przenoszenia drogą oddechową, niektórzy autorzy kategorycznie odrzucają taką możliwość. Na pewno wirus może być przeniesiony podczas dotykania zakażonymi dłońmi okolic ust, nosa czy też oczu. Wirus znajdujący się na skórze nie jest zagrożeniem, staje się nim, kiedy kropelki osoby kichającej czy kaszlącej znajdą się na niezabezpieczonej twarzy. Stamtąd niedaleka droga do wrót zakażenia, czyli oczu, ust i nosa. Osoba zakażona SARS-CoV-2 może niestety zarażać w okresie przed wystąpieniem objawów, kiedy nawet nie wie o zakażeniu. Okres inkubacji choroby wynosi od dwóch do czternastu dni z pojedynczymi doniesieniami o dwudziestu dniach.

 

Objawami klinicznymi COVID-19 są: - gorączka 87,9 % - suchy kaszel 67,7 % - zmęczenie 38,1 % - odkrztuszanie plwociny (krwawej) 33,4 % (0,9%) - utrata węchu i smaku 20 % - duszność 18, 6 % - ból gardła 13,9 % - ból głowy 13,6 % - bóle mięśni i stawów 14,8 % - dreszcze 11,4 % - nudności i wymioty 5 % - niedrożność nosa 4,8 % - biegunka 3,7 % - zapalenie spojówek/obrzęk spojówek 0,8 % P

 

W chwili obecnej nie znamy metody leczenia COVID-19, nie posiadamy zatwierdzonych leków przeciwwirusowych.

 

1.05.2020

 

Szanowni Państwo,

 

moim celem i priorytetem jest zdrowie i bezpieczeństwo Pacjentów.

 

W dobie pandemii COVID 19 zadbałem o to aby we wszystkich punktach mojej pracy były przestrzegane procedury zapewniające

 

sprawną i profesjonalną obsługę bez narażania Państwa na ryzyko zakażenia SARS CoV 2.

 

Są to:

 

- kontakt telefoniczny lub bezpośredni z zebraniem wywiadu w kierunku COVID 19

 

- wizyty z zachowaniem odstępu czasowego między pacjentami tak abyście Państwo nie stykali się z innymi osobami

 

- zastosowanie maseczek chirurgicznych i rękawiczek dla pacjentów

 

- czyszczenie i wietrzenie gabinetu między wizytami

 

- sterylizacja i czyszczenie sprzętu medycznego i pomieszczeń

 

- stosowanie przez mnie środków ochrony indywidualnej - zdrowy medyk nie zaraża!

 

- pełne przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia i jego rozporządzeń, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz 

 

Konsultantów Krajowych ds Otorynolaryngologii i Chorób Zakaźnych

 

BARDZO PROSZĘ O:

 

- wizyty bez osób towarzyszących

- punktulane spotkania, obiecuję również punktualność

- preferuję płatności kartami płatniczymi lub odliczoną gotówką

 

VIDEOPORADY:

 

uprzejmie informuję, że we wszystkich gabinetach istnieje możlwiość zamówienia porad on line z pełną obsługą oraz wystawianiem recept i zwolnień lekarskich

 

22.03.2020

 

ZALECENIA DLA PACJENTÓW

 

1. Ogranicz do minimum kontakty z innymi osobami.

2. Przy niezbędnych kontaktach z innymi osobami zachowaj odległość 1 m, zasłaniaj usta i nos w przypadku kichania i kaszlu.

3. Często myj i dezynfekuj ręce

4. W PRZYPADKU WZROSTU TEMPERATURY CIAŁA POWYŻEJ 38 ST. C lub KASZLU lub DUSZNOŚCI proszę skontaktowć się z Sanepidem.

 

KIEDY PODEJRZEWAMY INFEKCJĘ COVID-19 aktualizacja 22.03.2020

 

Podejrzenie przypadku: 

 

KAŻDY pacjent zgłaszający się z objawami:

 

- gorączki lub

- kaszlu lub

- duszności

 

ORAZ

 

KAŻDY pacjent w stanie zagrożenia życia lub zdrowia z objawami niewydolności oddechowej

 

ORAZ

 

KAŻDY pacjent hospitalizowany z objawami ciężkiej infekcji układu oddechowego bez stwierdzenia innej etiologii w pełni wyjasniającej obraz kliniczny

 

jest podejrzeniem przypadku COVID 19

 

KORONAWIRUS - COVID - 19

Szanowni Państwo, kilka porad:

 

1) ZREZYGNUJ Z UŚCISKU DŁONI! Ukłoń się, przybij piąstkę (nie piątkę!), zetknijcie się łokciami itp., itd.

2) Używaj łokcia lub kostki zgiętego palca do dotykania włączników światła, przycisków windy itp. Jeśli tankujesz, podnieś dozownik benzyny za pomocą ręcznika papierowego lub użyj jednorazowej rękawicy.

3) Otwieraj drzwi łokciem, zamkniętą pięścią lub biodrem – nie chwytaj za uchwyt dłonią, chyba że nie ma innego sposobu na otwarcie drzwi. Szczególnie ważne w przypadku drzwi toalet publicznych, sklepowych itp.

4) Używaj chusteczek dezynfekcyjnych w sklepach, przetrzyj uchwyt wózka i fotelik dziecięcy w wózku.

5) Myj ręce mydłem przez 20 sekund i/lub użyj środka dezynfekującego na bazie alkoholu (stężenie 60%) za każdym razem, gdy wracasz do domu po JAKICHKOLWIEK czynnościach w miejscach, gdzie przebywają inni ludzie.

6) Miej butelkę środka odkażającego dostępną przy wejściu do domu. Należy ją mieć RÓWNIEŻ w samochodzie, aby używać środka dezynfekującego po tankowaniu lub dotykaniu innych zanieczyszczonych przedmiotów, jeśli nie ma możliwości natychmiastowego umycia rąk.

7) Jeśli to możliwe, przy kaszlu lub kichaniu należy używać jednorazowych chusteczek, które należy od razu wyrzucać. Tylko jeśli nie macie takiej możliwości, kichnijcie lub odkaszlnijcie w łokieć. Wówczas na ubraniu w tym miejscu znajdzie się zakaźny wirus zdolny przenosić się przez co najmniej tydzień!

NOWOŚCI 1.01.2020

Uprzejmie infromuję, że decyzją JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostałem pwołany do pełniania fukncji Profeosra Uniwerystetu.

Celem rozszerzenia możliwości dla pacjentów poza komerycjnym usługami ambulatoryjnymi już wkrótce rozszerzę swoją ofertę o zabiegi chirurgiczne z zakresu otochirurgii i in w ramach specjalizacji z otorynolaryngologii i laryngologii komerycjne w Szpitalu Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach pod Warszawą. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą. Już wkrótce dalsze informacje!!

 

1.12.2019

AUDIOLOG

 Lekarz audiolog diagnozuje i leczy schorzenia narządu słuchu. W pierwszym rzędzie zajmuje się diagnostyką przyczyn pogorszenia słuchu. Niezależnie do wieku jesteśmy w stanie prawidłowo rozpoznać problemy ze słuchem. Za częstesze jego przyczyny uznajemy: czop woskowinowy, stany zapalne ucha środkowego u dzieci, urazy akustyczne, uszkodzenie hałasem u dorosłych, guzy kąta mostowo-móżdżkowego, zmiany w przebiegu nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy u osób starszych, czy związane z wiekiem u osób najstarszych. Audiolog poza znalezieniem przyczyny niedosłuchu zajmuje się jego leczeniem. Kwalifikuje pacjentów do aparatów słuchowych, implantów słuchowych. Wreszcie orzeka o stopniu niezdolności do pracy z powodu niedosluchu.

  

1.11.2019

LARYNGOLOG

Kim jest laryngolog? Jest to lekarz specjalista, czyli osoba, która 6 lat studiowała medycynę, odbyła 1 rok stażu podyplomowego, 6 lat uczyła się - specjalizowała w laryngologii i zdała egzamin zwany: Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym z otorynolaryngologii. Dwie uwagi. Laryngolog jest nazywany inaczej: otolaryngologiem lub otorynolaryngologiem. Rozwój medycyny powoduje, że coraz bardziej musimy się specjalizować w podspecjalnościach takich jak: otologia, rynologia, otoneurologia czy onkologia laryngologiczna. Stąd pewnie rozszerzanie nazwy z powszechnie znanego laryngologa aż do otorynolaryngologa. Druga uwaga. Jest na rynku wiele osób, które nie ukończyły jeszcze specjalziacji z laryngologii, a mienią się laryngologami. To tak jakby kierowca trakcie kursu prawa jazdy na kierowcę autobusu zabierał dzieci na wczasy. Skandal! No pewnie. Ale niektórzy szybko chcą mienić się specjalistami. To była kiedyś funkcja konsultantów wojewódzkich, ale jak widać nie chce im się lub nie mają czasu aby interweniować. Ta sytuacja jest także obserwowana na takich portalach jak znanylekarz.pl tzw.: "specjalistów" laryngologów, audiologów, foniatrów czy larynglogów dziecięcych nie brakuje. 

Jak to sprawdzić? Proste. Na stronie nil.org.pl wpisujecie Państwo numer prawa wykonywania zawodu lekarza, każdy z nas ma taki numer, tam można sprawdzić czy dana osoba posiada i jakie specjalizacje. Laryngolog jak widać laryngologowi nie równy... .

W następnym odcinku przybliżę czym różni się laryngolog od audiologa i foniatry. Do zobaczenia.

1.10.2019

FONIATRA

 Kim jest foniatra? W zasadzie po co nam foniatra. Lekarz laryngolog zajrzy do krtani i pomoże. Niestety taka opinia jest jak najbardziej nieprawdziwa. Lekarz foniatra to nierzadko laryngolog, który dodatkowo przebył szkolenie w diagnostcye i leczeniu czynnościowych zaburzeń funkcji krtani. A co to czynnościowe zaburzenia funkcji krtani. Choroby krtani możemy podzielić na organiczne, czyli takie, w których co w kratni "urosło" i powoduje na przykłąd chrypkę oraz czynnościowe, w którch nie ma choroby nowotworowej czy polipów, ale mięśnie krtani na skutek różnorodnych przyczyn przestają prawidłowo funkcjonować. Pierwszą grupą schorzeń zajmuje się lekarz laryngolog. On to metodami chirurgicznymi usuuwa patologiczne zmiany i poprawia funkcje. Drugą grupą schorzeń zdecydowanie częstszą, szczególnie w grupie nauczycieli zajmuje się foniatra. A zatem jeżeli cierpicie Państwo na chrypkę, suchość w gardle, uczucie w niej zawadzania zapraszam.