Suchość w gardle i krtani, inaczej zwana kserostomią, jest chorobą, która występuje między innymi z powodu braku wydzielania śliny lub częściowego jej zaniku. Jest to przypadłość, która negatywnie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Czy da się całkowicie wyleczyć suchość w gardle i krtani? Przekonaj się w poniższym artykule.

Dlaczego dolega nam suchość w gardle i krtani?

Do najczęstszych przyczyn suchość w gardle i krtani zalicza się między innymi skłonność do oddychania przez usta, stan zapalny gardła lub jamy ustnej, a także odwodnienie podczas choroby takiej jak na przykład biegunka. Do powstania zaburzeń związanych z wydzielaniem śliny przyczynia się również cukrzyca, niedobór witamin z grupy B czy palenie papierosów.

Mała ilość spożywanej wody lub nieprawidłowe funkcjonowanie ślinianek, które może być spowodowane w wyniku urazu lub przyjmowanie nieodpowiednich leków również może być przyczyną naszych dolegliwość związanych z suchością gardła i krtani.

Jak objawia się suchość w gardle i krtani?

Najczęstsze objawy związane z suchością gardła i krtani to nieprzyjemne uczucie suchości, które może występować również z pieczeniem oraz bólem w jamie ustnej, a nawet z trudnością przełykania i mówienia.

Jak można zwalczyć suchość w gardle i krtani?

Na suche gardło można zastosować taką kurację jak na przykład aplikowanie syropów płynów do płukania jamy ustnej lub pastylek. Jednak przed tym warto skorzystać z rady specjalisty — czyli lekarza laryngologa, który zaproponuje nam odpowiednie leczenie. Niezbędnym elementem podczas leczenia jest również prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli poprawne czyszczenie języka oraz wewnętrznej części policzków.

Dobieranie leków samodzielnie nie zawsze się sprawdza. Może nam to jedynie na chwilę zaleczyć niepożądane objawy, dlatego warto udać się do laryngologa w Bydgoszczy i raz na zawsze zwalczyć objawy suchości w gardle i krtani.