Struny głosowe (fałdy głosowe) drgają i zwężają się, zamykając tym samym tak zwaną szparę głośni. To właśnie dzięki temu procesowi jesteśmy w stanie wydawać dźwięki, w tym mówić. Podczas generowania dźwięków struny głosowe drgają, osiągając częstotliwość od 200 do 4500 Hz, co oznacza nawet kilka tysięcy drgań na sekundę, których ludzkie oko nie jest w stanie zaobserwować. Do dokładnej oceny narządów głosu wykorzystuje się specjalistyczne aparaty, dzięki którym specjalista laryngologii i foniatrii jest w stanie zdiagnozować zaburzenia mowy

Kiedy należy zgłosić się do foniatry?

Na wizytę konsultacyjną do foniatry w Bydgoszczy należy umówić się wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie:

  • powtarzające się zapalenia krtani,
  • chrząkanie,
  • uczucie suchości w gardle,
  • zawężenie skali głosu lub zmiana jego wysokości,
  • chwilowe zaniki głosu lub bezgłos,
  • chrypkę.

Badanie laryngoskopowe krtani

Badaniem umożliwiającym zbadanie pracy strun głosowych jest badanie laryngoskopowe za pomocą mikroskopu lub endoskopu. Służą one do oceny krtani, a także umożliwiają diagnostykę urazów, zapaleń, guzów oraz zaburzeń głosu. 

Odmiany badania narządu głosu i krtani

Przebieg laryngoskopii będzie zależeć od rodzaju badania.

Laryngoskopia pośrednia to badanie nieinwazyjne, oceniające stan badanych struktur za pomocą źródła światła, które kierowane jest na lustro krtaniowe. Podczas badania pacjent proszony jest o wymówienie głoski “e” lub “i”. 

Laryngoskopia bezpośrednia to badanie przeprowadzane w pozycji leżącej. Giętkie endoskopy wprowadzane są do krtani przez jamę ustną lub nosową, dzęki którym możliwa jest ocena części nosowej gardła, ruchomości fałdów głosowych, ruchów podniebienia.

Ze względu na rodzaj użytego do badania laryngoskopu laryngoskopia bezpośrednia dzieli się na:

  • laryngoskopię giętką,
  • laryngoskopię sztywną.

W celu diagnostyki raka krtani foniatra może wykonać także mikrolaryngoskopię. Zabieg ten wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym na sali operacyjnej przy użyciu sztywnego endoskopu oraz dwuokularowego mikroskopu laserowego. 

Z kolei videolaryngostroboskopia jest przeprowadzana przy użyciu endoskopu z zastosowaniem światła stroboskopowego, połączonego z kamerą do oceny struktury krtani i gardła dolnego. 


Videolaryngostroboskopia Bydgoszcz