Krzywa przegroda nosowa może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną nabytego skrzywienia przegrody nosowej może być nawet uraz spowodowany już w okresie okołoporodowym. Jest to jedno z najpopularniejszych schorzeń laryngologicznych u dzieci, jak również i u dorosłych.

Czy skrzywienie przegrody nosowej jest widoczne? Schorzenie to nie jest zawsze widoczne na pierwszy rzut oka. Podobnie jest z objawami — u niektórych problemy zdrowotne może powodować już niewielkie skrzywienie, a u niektórych o wiele większa asymetria może nie dawać żadnych objawów.

Objawy krzywej przegrody nosowej

Do jednych z podstawowych objawów krzywej przegrody nosowej należy:

  • ból głowy
  • dyskomfort podczas oddychania
  • przedłużający się katar
  • bezdech senny
  • chrapanie
  • krwotoki z nosa
  • uczucie ciągłego zatkanego nosa

Najbardziej uciążliwymi objawami są bezdech senny i chrapanie. Są to objawy, które utrudniają wypoczynek i wybudzają w trakcie snu. Jest to uciążliwe nie tylko dla osoby chorej, ale również i dla osoby towarzyszącej podczas snu.

Leczenie krzywej przegrody nosowej —  laryngolog Bydgoszcz

Takie objawy, jak bezdech czy chrapanie, niestety często pacjenci chcą leczyć na własną rękę, nie zdając sobie sprawy, że przyczyną może być krzywa przegroda nosowa. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że posiadasz krzywą przegrodę nosową, skorzystaj z usług lekarza laryngologa w Bydgoszczy. Profesjonalna konsultacja laryngologiczna na pewno rozwieje twoje wątpliwości.

Lekarz laryngolog najprawdopodobniej wykona badanie przy użyciu rynoskopu, a nawet może zlecić wykonanie tomografii komputerowej, która może okazać się kluczowa podczas stawiania diagnozy.

Czy każdy przypadek krzywej przegrody nosowej kończy się operacją? Nie do końca. O tym czy należy wykonać operację, lekarz laryngolog stwierdzi na podstawie badań, ale przede wszystkim na podstawie objawów, które pacjent zgłasza.