Badanie to jest wyjątkowo pomocne w trakcie diagnostyki chorób ucha, nosa, gardła czy krtani. Mowa tutaj o endoskopii, która pomaga pacjentom zmagającym się z problemami laryngologicznymi ustalić ich przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Na czym polega endoskopia jam nosa, ucha, gardła i zatok przynosowych oraz kiedy należy ją wykonać?

Czym jest oraz jak przebiega endoskopia?

Jej podstawowym zadaniem jest diagnozowanie stanów chorobowych jamy nosowej, a także stanu zatok, uszu, gardła czy krtani. W praktyce podczas endoskopii do przewodu nosa, ucha bądź gardła pacjenta wprowadzany jest endoskop, czyli urządzenie diagnostyczne zakończone kamerą. W zależności od miejsca przeprowadzania badania wykorzystany może być:

  • endoskop sztywny w postaci metalowej rurki,
  • fiberoskop o giętkiej konstrukcji cienkiego przewodu.

Oba z nich wyposażone są we własne źródło światła i kamerę wyświetlającą obraz w czasie rzeczywistym. Zabieg ten przeprowadza się w pozycji siedzącej, najczęściej po zastosowaniu wcześniejszego znieczulenia miejscowego. Po wprowadzeniu do organizmu endoskopu lekarz poprzez monitor wyświetlający podgląd jest w stanie dokładnie ocenić stan jam nosa lub zatok. Całe badanie trwa zazwyczaj kilka minut i nie niesie za sobą ryzyka powstania niebezpiecznych dla zdrowia czy życia powikłań.

Kiedy należy przeprowadzić endoskopię laryngologiczną?

Badanie to wykonywane jest przez lekarza laryngologa w sytuacji, gdy istnieje ryzyko groźnych stanów chorobowych. Wśród wskazań do tego rodzaju diagnostyki wymienić można:

  • utratę węchu, 
  • śluzowo-ropny wyciek z nosa, 
  • niedrożność nosa,
  • przekrwienie przegrody nosowej.

Ponadto endoskopię przeprowadza się także, aby ustalić przebieg leczenia laryngologicznego pacjentów, pobrać materiał do badań biologicznych, po urazach głowy czy w celu usuwania ciał obcych z przewodów nosowych. Badanie to nie wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania oraz rekonwalescencji po przebytym zabiegu. Nie jest także bolesne.