Interwencja chirurgiczna w przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych może być jedyną opcją, aby leczenie okazało się skuteczne. Przypadłość ta dotyka blisko 15% populacji, jednak niekiedy skuteczne może okazać się wprowadzone leczenie farmakologiczne. Dla tych, którym nie przyniosło ono ulgi przewidziana została nowoczesna metoda chirurgii zatok, czyli FESS. Dowiedz się, czym jest oraz kto powinien się na nią zdecydować.

Na czym polega FESS?

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, znana pod angielskim skrótem FESS pochodzącym od Functional Endoscopic Sinus Surgery uważana jest za jedną z najnowocześniejszych metod leczenia przewlekłego i uciążliwego zapalenia przynosowych zatok. Uważana jest za zabieg wyjątkowo bezpieczny, jest także zdecydowanie mniej inwazyjna, niż tradycyjne metody przeprowadzania operacji zatok. Zadaniem tej operacji jest otwarcie zatok przynosowych, dzięki czemu możliwe jest usunięcie z niej zalegającej, szkodliwej wydzieliny i podanie leków, a także zwiększenie drożności ujść zatok przynosowych. 

Jak przebiega FESS?

Operacja zatok przynosowych FESS jest przeprowadzana wewnątrznosowo, a do jej wykonania wykorzystywana jest technologia wizualizacji endoskopowej. To sprawia, że możliwe staje się precyzyjna lokalizacja i usunięcie miejsc zmienionych chorobowo. Metoda ta pozwala na maksymalne ograniczenie interwencji chirurgicznej w obrębie zdrowych tkanek, a usuwane są wyłącznie te zagrażające zdrowiu. 

Wskazania do operacji FESS

Jeśli przepływ powietrza pomiędzy zatokami a jamą nowa jest nieprawidłowy, jamy zatok nie oczyszczają się, co przyczynia się do gromadzenia się w nich wywołującej stany zapalne wydzieliny. Tego typu problem jest jednym ze wskazań do operacji FESS. Warto jednak wspomnieć, że dotyczy to przewlekłego zapalenia zatok, czyli takiego, które utrzymuje się powyżej 12 tygodni. Wśród innych wskazań wymienić można:

  • różnego rodzaju nieprawidłowości anatomiczne zatok, 
  • torbiele, 
  • kostniaki,
  • śluzowiaki.