Podcięcie wędzidełka języka (frenotomia) jest rutynowym zabiegiem laryngologicznym. Wykonuje się go zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – taki zabieg jest bezpieczny i przebiega po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Kiedy lekarz może stwierdzić, że podcięcie wędzidełka jest konieczne? Jakie są wskazania do zabiegu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Wędzidełko języka – co to jest?

Wędzidełko języka jest strukturą zbudowaną z elastycznej tkanki włóknistej. Znajduje się ono pomiędzy dolną częścią języka a dnem naszej jamy ustnej. 

Wędzidełko może się okazać zbyt krótkie. W medycynie stan ten nazywany jest ankyloglosją. Wymaga ona interwencji chirurgicznej w postaci podcinania wędzidełka. Wędzidełko może być także przyrośnięte lub zrośnięte.

Wskazania do zabiegu podcięcia wędzidełka

Jak już wspomnieliśmy – wycięcie wędzidełka jest wskazane, jeśli laryngolog stwierdzi, że wędzidełko języka u pacjenta jest zbyt krótkie. Specjalista bierze pod uwagę objawy świadczące o ankyloglosji, między innymi w przypadku, gdy zbyt krótkie wędzidełko uniemożliwia swobodne poruszanie się języka we wszystkich kierunkach. 

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka języka

Ten rodzaj zabiegu najczęściej jest przeprowadzany u małych dzieci. Objawami, które mogą sugerować konieczność wykonania operacji są trudności podczas karmienia niemowlaka. Maluszek, który ma zbyt krótkie wędzidełko może mieć trudności ze ssaniem i przełykaniem pokarmu.

Nie zawsze jednak ten problem musi występować, a objawy zbyt krótkiego wędzidełka mogą dawać o sobie znać dopiero na późniejszym etapie rozwoju dziecka. Najczęściej jest to:

  • seplenienie,
  • ślinotok,
  • trudności z przeżuwaniem lub przełykaniem pokarmów.

U kogo nie może zostać przeprowadzona frenotomia?

Przeciwwskazaniami do zabiegu podcięcia wędzidełka jest zaburzenie krzepliwości krwi, przyjmowanie przez pacjenta leków, które zmniejszają krzepliwość krwi, a także infekcja górnych dróg oddechowych.

Kto wykonuje zabieg podcięcia wędzidełka?

O podcięciu wędzidełka decyduje lekarz laryngolog Bydgoszcz. Warto więc udać się najpierw na konsultację, aby specjalista przyjrzał się naszym objawom oraz wybrał odpowiednią dla nas formę leczenia.