W trakcie przewlekłego zapalenia migdałków ból zazwyczaj dotyczy gardła, który trwa powyżej 3 miesięcy, jednak choroba ta jest niejasno zdefiniowana. Ból gardła najczęściej połączony jest z objawami stanu zapalnego migdałków, który stwierdzony jest w badaniu wziernikowym gardła.

Objawy zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków nie jest związane z bardzo silnym bólem gardła, który utrudnia nawet przełykanie lub powoduje wrażenie zalegania czegoś w przełyku. Dlatego nie tak szybko dochodzi do diagnozy, jak w przypadku anginy ropnej.

Ból gardła w trakcie przewlekłego zapalenia migdałków jest umiarkowany, lecz co jakiś czas powraca i występuje przynajmniej przez kwartał. Objawy nie są zazwyczaj niepokojące i przypominają niewinne przeziębienie: zaleganie wydzieliny, która powoduje konieczność jej wyplucia, powiększone węzły chłonne czasami też przykry zapach z ust i stan podgorączkowy.

Diagnoza przewlekłego zapalenia migdałków

Lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie wziernikowe — zaczerwienione łuki podniebienne, ograniczenie ruchomości migdałków, zaleganie treści w kryptach migdałków. Badanie krwi wykaże podwyższone OB, zwiększone stężenie CRP oraz wysokie ASO. Natomiast badanie mikrobiologiczne posiewu z gardła zazwyczaj jest ujemne.

Leczenie przewlekłego zapalenia migdałków

Diagnoza i leczenie przewlekłego zapalenia migdałków zazwyczaj jest podejmowane dość późno ze względu na ciężkie i czasochłonne rozpoznanie choroby związane z jej nieoczywistymi objawami.

Zapalenie migdałków o podłożu bakteryjnym leczy się antybiotykiem. Jednak w przypadku przewlekłych dolegliwości należy udać się do lekarza laryngologa, który zleci wykonanie antybiogramu, w celu ustalenia rodzaju patogenu i określenia jego wrażliwości na dany lek.

W leczeniu przewlekłego zapalenia migdałków można wyróżnić:

  • Antybiotykoterapia
  • Leczenie immunostymulujące
  • Leczenie chirurgiczne

Metody leczenia zależą od postawionej diagnozy, dlatego warto skonsultować się z doświadczonym laryngologiem, który rozpocznie prawidłowe leczenie.