Przewlekłe zapalenie zatok charakteryzuje się długotrwałymi objawami. Jest często mylone ze zwykłym przeziębieniem, dlatego diagnoza nie jest od razu taka oczywista. Długotrwałe dolegliwości związane z zatokami powinny skłonić cię do wizyty u laryngologa, ale zanim się na to zdecydujesz, zapoznaj się z ewentualnymi objawami, które mogą przeszkadzać Ci w codziennym funkcjonowaniu.

Jak rozpoznać przewlekłe zapalenie zatok?

Pierwszym objawem przewlekłego zapalenia zatok jest niedrożny nos, który utrudnia oddychanie. Z tym objawem wiąże się również wydzielina z nosa, która charakteryzuje się zielonym lub żółtym zabarwieniem wraz z ropnym zapachem. Spływa ona również po tylnej ścianie gardła.

Oprócz tego mamy do czynienia z gorączką lub stanem podgorączkowym, a także z osłabieniem węchu. Podczas tej choroby występuje ogólne obniżenie samopoczucia. Objawy nie brzmią nam obco i wydają się być niegroźne. Kiedy wówczas może nas to zaniepokoić? Dokładnie wtedy, kiedy trwa około 12 tygodni i powtarza się kilka razy w roku.

 Diagnostyka przewlekłego zapalenia zatok

Jeżeli uważasz, że istnieje możliwość występowania u ciebie przewlekłego zapalenia zatok, i zamierzasz iść do lekarza, warto jest obserwować występujące objawy, a nawet je notować. Będzie to duże ułatwienie dla lekarza.

Dobra diagnoza to klucz do prawidłowego leczenia, ponieważ istnieje kilka rodzajów zapalenia zatok. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego specjalisty otorynolaryngologii, który prawidłowo wskaże rodzaj zapalenia.

Rodzaje zapalenia zatok 

Można wyróżnić dwa rodzaje zapalenia zatok: ostre oraz przewlekłe. Największą różnicą między nimi jest czas trwania. Więc co je łączy? Przewlekłe zapalenie zatok powstaje na skutek niewyleczonego lub nieprawidłowo leczonego ostrego zapalenia zatok. Stan zapalny podczas ostrego zapalenia zatok przechodzi po około 10 dniach, natomiast czas trwania przewlekłego zapalenia zatok wynosi nawet ponad 12 tygodni.

Przyczyny przewlekłego zapalenia zatok

Już wiemy, że jedną z przyczyn rozwoju przewlekłego zapalenia zatok jest nieprawidłowe leczenie ostrego zapalenia zatok. Wtedy też zapalenie wirusowe przekształca się w zakażenie o podłożu bakteryjnym. 

Rozwojowi tej choroby sprzyjają również takie czynniki jak: niedrożny nos (np. skrzywienie przegrody nosowej) astma, alergia, występowanie polipów lub wady pourazowe. Przyczyn, jak widać, może być wiele, dlatego prawidłowa diagnoza jest niezbędna do dalszego leczenia.

Diagnoza oraz leczenie

Aby rozpocząć leczenie, potrzebna jest prawidłowa diagnoza. Na początku przewlekłe zapalenie zatok może być mylone nawet z migreną, dlatego warto skorzystać z porady specjalisty. W tej sprawie może pomóc laryngolog Bydgoszcz.

Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem oraz, zależnie od przyczyny, wdrożyć odpowiednie leczenie. Leczenie może polegać na podaniu antybiotyku, oczyszczaniu zatok poprzez np. inhalację, a nawet na poddaniu się zabiegowi, w przypadku krzywej przegrody nosowej. Jeżeli przyczyną okaże się być alergia wskazane będą badania, które wskażą uczulający alergen.

Podsumowanie

Choroba ta na pozór wydaje się być być niegroźna, przypomina zwykłe przeziębienie. Po długotrwałym występowaniu wyżej wymienionych objawów jest niezwłoczne udanie się do specjalisty-lekarza laryngologii. Pamiętajmy o tym, aby nie stawiać sobie samemu diagnozy poprzez przeczytanie wpisów w Internecie, one mają jedynie na celu pomóc nam w diagnozie oraz w obserwacji swojego organizmu. Nie zastąpią nam jednak lekarza.