Zachrypnięty głos zdarzył się każdemu z nas, jeśli jednak problem ten często się powtarza lub nie ustępuje z czasem, może to oznaczać problemy ze strunami głosowymi lub gardłem. Dowiedz się, skąd bierze się chrypka, jak można się jej pozbyć domowymi metodami oraz kiedy konieczna może okazać się wizyta u specjalisty.

Skąd bierze się chrypka?

Za chrypkę uznać możemy każdą nienaturalną zmianę głosu, zarówno tę związaną z jego obniżeniem, podwyższeniem, jak i wszystkie trudności z wydobyciem prawidłowego dźwięku. Podczas chrypki głos może być chrapliwy, słaby bądź też szorstki. Najczęstszą przyczyną są problemy ze strunami głosowymi znajdującymi się w krtani, takie jak ich podrażnienie lub zranienie. Tworzą je dwa pasma mięśni, które podczas mowy wprawiane są w wibracje, tym samym wydobywając dźwięk. Jeśli nasze gardło zmienione będzie pod wpływem podrażnienia, infekcji czy zbytniej eksploatacji, nasz głos może stać się zachrypnięty. Innymi przyczynami może być kaszel, suchość w gardle, zjedzenie czegoś bardzo ostrego, refluks, alergia, guzki na strunach głosowych, problemy z tarczycą czy też stany neurologiczne.

Jak pozbyć się chrypki?

Leczenie chrypki zacząć należy od zdiagnozowania jej przyczyny. Chwilową i nieostrą chrypkę wywołaną przeziębieniem czy przeciążeniem strun głosowych zniwelować możemy domowymi sposobami. Wśród nich wymienić można ograniczenie mówienia i używania głosu, stosowanie leków na gardło, jeśli przyczyną chrypki jest przeziębienie czy syropów na kaszel, jeśli to on nam doskwiera. Z kolei w przypadku chorób bakteryjnych konieczne może okazać się stosowanie antybiotyków. Jeśli mimo odpoczynku i stosowania leków problem nie ustępuje, konieczna może okazać się wizyta u laryngologa foniatry w celu diagnostyki chrypki. Istnieją bowiem przypadki, w których niezbędna może okazać się operacja. Są to między innymi:

  • polipy, 
  • guzki krtani,
  • urazy strun głosowych.