Swędzenie ucha może przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu. Dyskomfort może doprowadzić nawet do ogólnego złego samopoczucia. Dlatego warto jak najszybciej zbadać przyczynę i rozpocząć leczenie, odpowiednie do diagnozy lekarza laryngologa.

Przyczyny swędzenia uszu

Często na pierwsze znaki swędzących uszu nie zwracamy uwagi, dopóki świąd nie zaczynam przeszkadzać nam w codziennym funkcjonowaniu i staje się niepokojący. Zapoznaj się z najczęstszymi przyczynami swędzenia uszu:

    1. Nagromadzenie się dużej ilości woskowiny w uchu: uszy zazwyczaj oczyszczają się same. Jednak wosk, który nagromadzi się na zewnątrz, należy delikatnie usunąć z małżowiny. Błędem w czyszczeniu jest zastosowanie patyczków higienicznych, które mogą z powrotem wepchnąć wosk do ucha.
    2. Nadmierna higiena uszu: brak higieny jak również nadmierne czyszczenie uszu może być powodem do nieprzyjemnego swędzenia. Celem woskowiny jest ochrona uszu, dlatego jej nadmierne usuwanie może być właśnie przyczyną swędzenia.
    3. Choroba skóry: nadmierny świąd ucha wywołują takie choroby jak łuszczyca czy egzema.
    4. Infekcja uszu: swędzenie może oznaczać również infekcję ucha. Najczęściej infekcji towarzyszy również nieprzyjemny ból oraz wydzielina z ucha. Na infekcje uszu najbardziej narażone są osoby używające dousznych słuchawek lub aparatów słuchowych, dlatego należy regularnie dbać o higienę tego typu sprzętów.
    5. Podrażnienia kontaktowe: może być spowodowane kontaktem z biżuterią, która zawiera w sobie nikiel.

Świąd w uchu — leczenie

Jak widać przyczyn świądu w uchu może być wiele. Dlatego nie warto zwlekać z pójściem do lekarza lub przeciągać wizyty stosując domowe metody leczenia, ponieważ tak naprawdę nie jesteśmy świadomi przyczyny choroby. Laryngolog w Bydgoszcz — Wojciech Kaźmierczak, oferuje profesjonalną konsultację laryngologiczną, dzięki której rozpocznie prawidłowe leczenie!