Podniebienie gotyckie to wada anatomiczna, która może przynieść wiele trudności w codziennym życiu. Jej objawy mogą być różnorodne i występować już u noworodków. Czym dokładnie się charakteryzuje i jak powstaje? Zapraszamy do lektury! 

Jak wygląda podniebienie gotyckie? 

Podniebienie gotyckie charakteryzuje się wysokim, wypukłym profilem. Może współwystępować ze zwężeniem szczęki. Nazwa tej anomali pochodzi od charakterystycznych, wysokich łuków gotyckich, jakie można spotkać w architekturze. Choć może być obecna zarówno u osób zdrowych, jak i z niepełnosprawnościami, jej powstanie zazwyczaj związane jest z procesami embriogenezy w okresie ciąży. Może też pojawić się po urodzeniu. 

Podniebienie gotyckie — objawy

Objawy tej wady mogą być dostrzegalne już u niemowląt, które mają trudności z jedzeniem i wykazują duszności podczas posiłków. Dzieci z podniebieniem gotyckim często mają nawykowe oddychanie przez usta, ponieważ mają trudności z oddychaniem przez nos. Można również zauważyć charakterystyczne cechy twarzy, takie jak cofnięcie żuchwy lub obniżenie położenia języka. Dodatkowo, często pojawiają się problemy z poprawną wymową niektórych dźwięków oraz występują wady zgryzu.

Jakie są przyczyny powstawania podniebienia gotyckiego? 

Podniebienie gotyckie może mieć różnorodne przyczyny. Najczęściej wymienia się:

  • dziedziczne nieprawidłowości genetyczne, które wpływają na rozwój struktury podniebienia, 
  • niedostateczną podaż witaminy D w okresie ciąży, co może prowadzić do krzywicy u dziecka, 
  • problemy z oddychaniem przez nos.

Podniebienie gotyckie — w jakich chorobach występuje? 

Podniebienie gotyckie może być osobną cechą lub elementem objawów różnych zespołów genetycznych. Może pojawić się w ramach zespołów takich jak krzywica, zespół Turnera czy dyzostoza żuchwowo-twarzowa

Podniebienie gotyckie — leczenie

Leczenie podniebienia gotyckiego zależy od stopnia trudności, jakie wywołuje u pacjenta. Jeśli nie powoduje ono problemów z karmieniem czy artykulacją, może nie być konieczne. Niemniej jednak zaleca się regularne kontrole u specjalisty. W przypadku trudności z karmieniem, połykaniem lub oddychaniem, konieczna jest konsultacja z pediatrą, laryngologiem lub stomatologiem. Terapia logopedyczna może być również pomocna w poprawie artykulacji i nawyków oddychania.