Blog

NOWOŚCI 2020

 

Uprzejmie infromuję, że decyzją JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostałem pwołany do pełniania fukncji Profeosra Uniwerystetu.

Celem rozszerzenia możliwości dla pacjentów poza komerycjnym usługami ambulatoryjnymi już wkrótce rozszerzę swoją ofertę o zabiegi chirurgiczne z zakresu otochirurgii i in w ramach specjalizacji z otorynolaryngologii i laryngologii komerycjne w Szpitalu Centrum Słuchu i Mowy Medincus w Kajetanach pod Warszawą. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą. Już wkrótce dalsze informacje!!

 

AUDIOLOG

 

Lekarz audiolog diagnozuje i leczy schorzenia narządu słuchu. W pierwszym rzędzie zajmuje się diagnostyką przyczyn pogorszenia słuchu. Niezależnie do wieku jesteśmy w stanie prawidłowo rozpoznać problemy ze słuchem. Za częstesze jego przyczyny uznajemy: czop woskowinowy, stany zapalne ucha środkowego u dzieci, urazy akustyczne, uszkodzenie hałasem u dorosłych, guzy kąta mostowo-móżdżkowego, zmiany w przebiegu nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy u osób starszych, czy związane z wiekiem u osób najstarszych. Audiolog poza znalezieniem przyczyny niedosłuchu zajmuje się jego leczeniem. Kwalifikuje pacjentów do aparatów słuchowych, implantów słuchowych. Wreszcie orzeka o stopniu niezdolności do pracy z powodu niedosluchu.

 

LARYNGOLOG

 

Kim jest laryngolog? Jest to lekarz specjalista, czyli osoba, która 6 lat studiowała medycynę, odbyła 1 rok stażu podyplomowego, 6 lat uczyła się - specjalizowała w laryngologii i zdała egzamin zwany: Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym z otorynolaryngologii. Dwie uwagi. Laryngolog jest nazywany inaczej: otolaryngologiem lub otorynolaryngologiem. Rozwój medycyny powoduje, że coraz bardziej musimy się specjalizować w podspecjalnościach takich jak: otologia, rynologia, otoneurologia czy onkologia laryngologiczna. Stąd pewnie rozszerzanie nazwy z powszechnie znanego laryngologa aż do otorynolaryngologa. Druga uwaga. Jest na rynku wiele osób, które nie ukończyły jeszcze specjalziacji z laryngologii, a mienią się laryngologami. To tak jakby kierowca trakcie kursu prawa jazdy na kierowcę autobusu zabierał dzieci na wczasy. Skandal! No pewnie. Ale niektórzy szybko chcą mienić się specjalistami. To była kiedyś funkcja konsultantów wojewódzkich, ale jak widać nie chce im się lub nie mają czasu aby interweniować. Ta sytuacja jest także obserwowana na takich portalach jak znanylekarz.pl tzw.: "specjalistów" laryngologów, audiologów, foniatrów czy larynglogów dziecięcych nie brakuje. 

Jak to sprawdzić? Proste. Na stronie nil.org.pl wpisujecie Państwo numer prawa wykonywania zawodu lekarza, każdy z nas ma taki numer, tam można sprawdzić czy dana osoba posiada i jakie specjalizacje. Laryngolog jak widać laryngologowi nie równy... .

W następnym odcinku przybliżę czym różni się laryngolog od audiologa i foniatry. Do zobaczenia

 

FONIATRA

 

Kim jest foniatra? W zasadzie po co nam foniatra. Lekarz laryngolog zajrzy do krtani i pomoże. Niestety taka opinia jest jak najbardziej nieprawdziwa. Lekarz foniatra to nierzadko laryngolog, który dodatkowo przebył szkolenie w diagnostcye i leczeniu czynnościowych zaburzeń funkcji krtani. A co to czynnościowe zaburzenia funkcji krtani. Choroby krtani możemy podzielić na organiczne, czyli takie, w których co w kratni "urosło" i powoduje na przykłąd chrypkę oraz czynnościowe, w którch nie ma choroby nowotworowej czy polipów, ale mięśnie krtani na skutek różnorodnych przyczyn przestają prawidłowo funkcjonować. Pierwszą grupą schorzeń zajmuje się lekarz laryngolog. On to metodami chirurgicznymi usuuwa patologiczne zmiany i poprawia funkcje. Drugą grupą schorzeń zdecydowanie częstszą, szczególnie w grupie nauczycieli zajmuje się foniatra. A zatem jeżeli cierpicie Państwo na chrypkę, suchość w gardle, uczucie w niej zawadzania zapraszam.


Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]