Problemy ze słuchem potrafią w znaczny sposób obniżyć komfort życia, dlatego warto im zapobiegać. Jeśli już takowe wystąpią, pomóc w tym może lekarz, jakim jest audiolog. Wykonuje on szereg badań pozwalających zdiagnozować takie zaburzenia, jak niedosłuch oraz niwelować ich skutki. Dowiedz się, czym jeszcze zajmuje się lekarz audiolog.

Audiolog, czyli specjalista od słuchu

Audiologia to jedna z gałęzi laryngologii skupiających się wokół zmysłu słuchu. Lekarz audiolog zajmuje się odbieraniem dźwięku przez ludzki organizm, a w ramach swojej pracy wykonuje czynności związane z diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń słuchu. Do jego zadań należy także leczenie szumów usznych czy zawrotów głowy.

Kiedy warto się wybrać do audiologa?

Do audiologa na specjalistyczne badania kieruje najczęściej lekarz z dziedziny laryngologii. Zwykle ma to na celu weryfikację diagnozy związanej z niedosłuchem lub sprawdzenie stanu zmysłu słuchu po przebytej infekcji ucha środkowego. Wizyta u specjalisty z dziedziny audiologii wskazana jest również w sytuacji, gdy:

  • pacjent odczuwa długotrwałe uczucie zatkanych uszu, 
  • zmaga się z szumami usznymi,
  • odczuwa pogorszenie słuchu.

Jakie badania wykonuje audiolog?

O ile podstawowe badania uszu jest w stanie wykonać lekarz laryngolog, o tyle specjalistyczne badania audiologiczne wykonać może wyłącznie specjalista z tej dziedziny. Wśród nich wymienić można między innymi tonalną audiometrię, która pozwala na określenie poziomu upośledzenia słuchu oraz progu słyszenia. Badanie ABR z kolei polega na sprawdzeniu słuchowych potencjałów pnia mózgu w  odpowiedzi na dźwięki, które wprowadzane są do ucha badanego za pomocą słuchawek. Aby określić stan ucha środkowego, lekarz audiolog przeprowadzić może tympanometrię. W trakcie tego badania analizuje on stan błon bębenkowych oraz poszczególnych kosteczek słuchowych. Na podstawie tych badań specjalista jest w stanie podjąć dalsze kroki w celu leczenia schorzeń, a także zakwalifikować pacjenta do różnego rodzaju implantów wspomagających zmysł słuchu.