Całkowita lub częściowa utrata słuchu to poważny problem, którego skutki zniwelować może odpowiednio dobrany aparat słuchowy. Pomaga on osobom zmagającym się z jego zaburzeniami w codziennym funkcjonowaniu, a nowoczesne technologie sprawiają, że jest wysoce skuteczny i estetyczny. Dowiedz się, w jaki sposób działa aparat słuchowy.

Czym jest aparat słuchowy?

Aparat słuchowy to urządzenie, które wspomaga słyszenie u osób z zaburzeniami słuchu. Składa się on z mikrofonu, wzmacniacza i głośnika, które umieszcza się w uchu lub za uchem. Aparaty słuchowe są dostępne w różnych typach i modelach, w zależności od stopnia uszkodzenia słuchu oraz preferencji użytkownika. Istnieją aparaty wewnętrzne, które umieszcza się bezpośrednio w uchu, oraz aparaty zewnętrzne, które umieszcza się za uchem. Wiele z nich oferuje także różne funkcje, takie jak regulacja głośności, tłumienie szumów, kierunkowość, funkcje Bluetooth i wiele innych, które poprawiają jakość słyszenia i wygodę użytkowania.

Metoda działania aparatu słuchowego

Specjalna konstrukcja tego aparatu sprawia, że jest on w stanie przystosować dźwięki do potrzeb konkretnego użytkownika. Aparat słuchowy jest wyposażony w mikrofon, który zbiera dźwięki z otoczenia i przekształca je w sygnał elektryczny. Wzmocniony sygnał trafia do głośnika, który przekształca go z powrotem w dźwięki o odpowiedniej mocy i częstotliwości. Dźwięki wychodzące z głośnika aparatu słuchowego trafiają do ucha, gdzie docierają do błony bębenkowej i dalej do ucha środkowego i wewnętrznego. Stamtąd sygnały dźwiękowe docierają do mózgu, który je interpretuje i umożliwia nam słyszenie.

Jak wybrać najlepsze urządzenie?

Dobranie odpowiedniego aparatu słuchowego jest procesem, który powinien być przeprowadzony przez specjalistę w dziedzinie audiologii, czyli audiologa lub protetyka słuchu. Obejmuje on kompleksowe badanie słuchu, na podstawie którego możliwy jest dobór i dopasowanie odpowiedniego modelu. Następnie niezbędne jest jego dostosowanie i przeszkolenie pacjenta z jego używania tak, aby przebiegało ono bezproblemowo.