Problemy związane z zatokami mogą być uciążliwe dla wielu osób. Znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a co więcej obniżają samopoczucie i wpływają na komfort życia. Dostępne są różne metody, które pozwalają leczyć objawy związane z zatokami. Jedną z nich jest metoda FESS. Na czym polega?

Co to jest metoda FESS?

FESS, czyli Funkcjonalna Endoskopowa Chirurgia Zatok, to nowoczesna technika chirurgiczna wykorzystywana do leczenia różnych schorzeń zatokowych. Wykonuje się ją przy użyciu endoskopu, który umożliwia precyzyjne i dokładne działanie wewnątrz zatok.

Na czym polega przeprowadzenie operacji FESS?

Operacja FESS wykorzystuje endoskop do dokładnego obejrzenia wnętrza zatok nosa i usuwania przeszkód, takich jak: polipy, przewężenia czy tkanki zapalne. Dzięki dostępowi do obszarów zatok za pomocą endoskopu, chirurg może skutecznie poprawić wentylację, drenaż oraz funkcjonowanie zatok.

Procedura jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent zazwyczaj opuszcza szpital tego samego dnia. Wykonuje się ją przy użyciu miejscowego lub ogólnego znieczulenia, a samo działanie endoskopowe jest mało inwazyjne.

W jakich przypadkach stosuje się metodę FESS?

Metoda FESS jest zazwyczaj stosowana w leczeniu różnych schorzeń zatokowych, takich jak:

  • Przewlekłe zapalenie zatok.
  • Polipy zatokowe.
  • Przewężenia lub blokady zatok.
  • Częste infekcje zatokowe.

Ponadto, FESS może być również skuteczną opcją dla osób cierpiących na ciężkie bóle głowy, problemy z oddychaniem przez nos lub powtarzające się infekcje zatok.

W czym pomaga metoda FESS?

FESS to skuteczna technika chirurgiczna, która jest wykorzystywana do usuwania problemów zatokowych. Dzięki precyzyjnemu dostępowi do obszarów zatok, chirurg może usuwać przeszkody oraz poprawiać wentylację i drenaż zatok. 

Po zastosowaniu FESS, wielu pacjentów doświadcza znacznej poprawy oddychania przez nos oraz odczuwa ulgę w związku z redukcją dolegliwości związanych z problemami zatokowymi. 

Metoda FESS pozwala nie tylko pozbyć się źródła problemów zatokowych, ale też zmniejsza nasilenie objawów związanych z tymi schorzeniami. Pacjenci doświadczają znacznego zmniejszenia bólu, ucisku lub nawracających infekcji zatokowych.