Problemy z głosem, ból gardła czy utrudnione oddychanie to jedne z wielu symptomów chorób krtani. Ich diagnozą i leczeniem zajmuje się lekarz laryngolog, który używa do tego specjalistycznego sprzętu, przypisuje leki lub przeprowadza zabiegi. Poznaj najpopularniejsze i najczęściej spotykane choroby krtani oraz dowiedz się, jak je leczyć.

Czym jest krtań?

Krtań to narząd umiejscowiony się w górnej części dróg oddechowych, dokładnie pomiędzy gardłem a tchawicą. Składa się on z kilku elementów, w tym chrząstek, mięśni, błony śluzowej i strun głosowych. Krtań to swego rodzaju połączenie dolnej części gardła i górnej części tchawicy. Narząd ten pełni niezwykle ważną funkcję w procesie oddychania oraz mówienia. Jest on odpowiedzialny za regulację przepływu powietrza do płuc, a także tworzenie dźwięków poprzez ruchy znajdujących się w nim strun głosowych. Między innymi nieprawidłowa higiena głosu, bakterie czy też wirusy mogą powodować stany chorobowe krtani. Niektóre z nich wyleczyć można samemu, część jednak wymaga wizyty w gabinecie lekarza laryngologa.


Chrypka


Chrypka to stan, w którym głos staje się ochrypły, niski lub zupełnie go tracimy. Chrypka jest często wynikiem stanów zapalnych krtani, ale może również być spowodowana:

  • paleniem papierosów, 

  • nadmierną eksploatacją głosu, 

  • alergiami, 

  • problemami hormonalnymi,
  • chorobami neurologicznymi. 

Leczenie chrypki zależy od jej przyczyny, jednak do najpopularniejszych metod należą inhalacje, nawadnianie, odpoczynek głosu czy też leki przeciwzapalne.


Zapalenie krtani

Zapalenie krtani spowodowane jest najczęściej infekcją wirusową lub bakteryjną. Stan ten powoduje ból gardła, utrudnione oddychanie, kaszel i chrypę. Leczenie zapalenia krtani odbywa się najczęściej przez przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, płukanie gardła solą fizjologiczną oraz odpoczynek.


Inne choroby krtani


Problemy z krtanią mogą być także wywołane przez polipy, które usuwane są chirurgicznie bądź laserowo. Ból gardła i kaszel mogą wskazywać także na refluks krtaniowy.