Bezgłos (afonia) polega na utracie głosu oraz występowaniu chrypki. Choroba ta dotyczy często nauczycieli, jednak może wynikać również z napięć emocjonalnych lub uszkodzeń mechanicznych.

Afonia może wystąpić nawet podczas choroby gardła, a nawet może być konsekwencją długiego przebywania w pomieszczeniu klimatyzowanym. Ta choroba z pewnością wymaga konsultacji foniatrycznej.

Objawy bezgłosu

Problem związany z bezgłosem może narastać stopniowo, lub pojawić się nagle. W pierwszym przypadku temu procesowi towarzyszy podrażnienie gardła, chrypka oraz wrażenie ucisku w gardle. Afonia wiąże się z napięciem strun głosowych, które nie drgają. Dlatego osoba posiadająca afonię, mówi jedynie szeptem.

Rodzaje bezgłosu

Wyróżnia się cztery rodzaje bezgłosu. Pierwszym z nich jest bezgłos skurczowy, który wywołany jest napięciem mięśni krtani. Kolejny rodzaj to bezgłos neurogenny, który wynika z uszkodzenia nerwów krtaniowych. Trzecim rodzajem jest bezgłos mechaniczny, który powstaje na skutek uszkodzenia strun głosowych. Ostatni rodzaj to bezgłos histeryczny, który objawia się mówieniem wyłącznie szeptem.

Przyczyny bezgłosu

Przyczyny afonii dzieli się na: przyczyny organiczne oraz czynnościowe:

  • Organiczne (afonia psychogenna): jak sama nazwa wskazuje, źródłem tego stanu zdrowia jest stan psychiczny. Może dotknąć  to osób, które przeżywają przewlekły stres lub, które doznały szoku. Afonia jest często też skutkiem przejścia pewnej traumy w życiu np. śmierć kogoś bliskiego. Wtedy osoba zamyka się w sobie a bezgłos, jest pewnego rodzaju reakcją obronną. Afonia może być również związana z depresją lub z zaburzeniami lękowymi.
  • Czynnościowe (afonia fizykogenna): najczęściej do tych przyczyn należą zaburzenia rozwoju lub budowa krtani. Rozwój stanu zapalnego, który spowodowany jest anginą lub zapaleniem krtani, należy również do przyczyn afonii, tak samo jak alergia. Alergia może powodować opuchnięcie krtani, dlatego później osoba chora nie może wydobyć z siebie głosu.

 

Leczenie bezgłosu

Leczenie bezgłosu zależy od diagnozy, jaką postawi lekarz foniatra. Dlatego niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarskim. Warto umówić wizytę do lekarza laryngologa oraz foniatry.

Na chorobę jaką jest afonia, może pomóc nauka odpowiedniej emisji głosu, niwelowanie wad postawy. Na chrypkę i złagodzenie dolegliwości gardła pomogą również pastylki do ssania, posiadające między innymi benzydaminę. Domowe sposoby, które mogą nam w tym również pomóc to płukanie gardła naparem z siemienia lnianego. W niektórych przypadkach niezbędna będzie również rehabilitacja.

Leczenie bezgłosu — foniatra Bydgoszcz

Jeżeli zauważyłeś u siebie objawy, które mogą świadczyć o afonii, skonsultuj się z lekarzem, który wykryje przyczynę oraz zastosuje odpowiednie leczenie. Lekarz foniatra Bydgoszcz pomoże ci z twoim problemem! Udzieli Ci porady nie tylko foniatrycznej, ale i laryngologicznej. Zapraszamy do kontaktu!