Krzywa przegroda nosowa może znacznie obniżać komfort życia. Utrudnia oddychanie, pojawiają się częściej stany zapalne, a także umożliwia spływanie wydzieliny do gardła. Sposobem na pozbycie się tego problemu jest operacja przegrody nosowej. Kiedy należy zdecydować się na ten zabieg?

Krzywa przegroda nosowa - jakie mogą być przyczyny i objawy?

Przyczyn krzywej przegrody nosowej może być naprawdę wiele. Jednak do tych, które występują najczęściej należą:

  • wady wrodzone,
  • brak prawidłowego przemieszczenia tkanek po porodzie,
  • urazy mechaniczne.

Krzywa przegroda nosowa jest popularnym schorzeniem i objawia się zazwyczaj poprzez: uczucie zatkanego nosa, nawracające infekcje, chrapanie, bóle głowy, krwawienia z nosa, pogorszenie węchu, zatykanie uszu.

Na czym polega operacja przegrody nosowej?

Operacja ta powinna być wykonywana przez chirurga. Zabieg polega na nacięciu nosa i odwarstwieniu błony śluzowej od chrząstki. W miarę możliwości wykonuje się korekcję chrząstki bez jej usuwania. W niektórych przypadkach jednak, chrząstka ta musi zostać usunięta, przygotowana i znów umieszczona w nosie.

Operację przegrody nosowej wykonuje się także metodą endoskopową, która jest mniej inwazyjna i hospitalizacja wynosi jednego dnia. Sama operacja trwa zazwyczaj od 30 do 90 minut, jednak zależy to od stopnia skomplikowania zabiegu. Pacjent może też być wypisany tego samego dnia, a tamponadę usuwa się po 48 godzinach.

Koszt operacji przegrody nosa zależy od techniki, jaką posługuje się chirurg. W przypadku klasycznej operacji to koszt około 3800 zł, a z kolei endoskopowej około 4500 zł. 

Gdzie wykonać operację przegrody nosowej w Bydgoszczy?

Przede wszystkim warto udać się do specjalisty laryngologa w Bydgoszczy i skonsultować konieczność operacji. Jeśli wszystkie czynniki będą na nią wskazywać, wówczas lekarz podejmuje decyzje o operacji. Specjalista prof. Wojciech Kaźmierczak wykonuje operacje przegrody nosa w Bydgoszczy.