Skierowanie do konkretnego specjalisty może być zastanawiające, szczególnie kiedy wizytę należy umówić do laryngologa lub otolaryngologa. Często nie do końca może być jasne, z którym specjalistą powinno się skonsultować. Czy te dwie nazwy można używać naprzemiennie?

Otolaryngolog - co to za specjalista?

Problemy z krtanią, uchem lub innymi narządami słuchu lub mowy diagnozuje i leczy otolaryngolog. To specjalista, który medycznie i chirurgicznie zajmuje się leczeniem chorób ucha, nosa, gardła i zatok. 

Wśród chorób i leczonych schorzeń przez otolaryngologa są najczęściej: bóle i infekcje ucha, przewlekłe i ostre nieżyty nosa lub zatok, ubytki w słuchu, problemy z aparatem mowy, choroby krtani, zmiany na języku, szumy uszne, zapalenie ucha środkowego i zewnętrznego, guzy, alergie, zaburzenia równowagi, urazy twarzy, zapalenie zatok, czy zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej lub gardła.

Każdy nasilający się problem związany uchem, gardłem i nosem warto konsultować z lekarzem laryngologiem. Co więcej, specjalista ten przeprowadza badania oraz zabiegi w tym zakresie. W jakich przypadkach warto skorzystać z jego opinii?

  • nieustający ból gardła, uszu lub ból zatok, 
  • chrapanie powiązane z problemem oddychania podczas snu
  • szumy uszne 
  • zawroty głowy i problemy z równowagą,
  • utrata głosu,
  • urazy, narośla w okolicach głowy i szyi.

Kim zatem jest laryngolog?

Oczywiście jest to utworzony skrót od formy medycznej lekarz otolaryngolog lub po prostu otolaryngolog. Został on stworzony na potrzeby pacjentów, którzy w wielu przypadkach mieli problem z wymową skomplikowanego tytułu medycznego. Laryngolog jest słowem bardziej przyjaznym i zdecydowanie częściej używanym w języku powszechnym.