Czym są szumy uszne?

Szumy uszne, inaczej przypadłość akustyczna, to nic innego, jak nieprzyjemne dźwięk w uchu lub uszach. Może to być dźwięk przerywany lub stały. Szumy uszne są uciążliwa przypadłością, ponieważ mogą pogorszyć jakość naszego życia. Możemy mieć, między innymi, problemy z zaśnięciem lub skupieniem się na pracy. Rozpoznanie szumów usznych jest trudne, ponieważ nie ma obiektywnych metod, które zmierzą szum w naszych uszach.

 

 

 

Rodzaje szumów usznych

Rodzaj szumów możemy podzielić ze względu na czas ich trwania:

  • szumy ostre — trwające do 3 miesięcy
  • szumy podostre — trwające od 4 do 12 miesięcy
  • szumy przewlekłe — trwające więcej niż 12 miesięcy

Szumy uszne również mogą być:

  • obiektywne — słyszalne są przez pacjenta, jak również i lekarza, który bada go stetoskopem
  • subiektywne — słyszalne są tylko i wyłącznie przez osobę chorą 

Przyczyny szumów usznych

Przyczyn szumów usznych może być wiele. Mogą za to odpowiadać czynniki środowiskowe, ale również i procesy chorobowe. Pierwsze pytanie, jakie powinieneś zadać sobie, kiedy usłyszysz u siebie uciążliwe szumy, to czy nie przebywasz zbyt często w głośnych pomieszczeniach np. w pracy. Jest to dość istotne, ponieważ ekspozycja na hałas, jest jedną z przyczyn szumów usznych.

Do powstawania szumów usznych może przyczynić się również silny stres oraz przyjmowanie niektórych leków jak na przykład salicylany czy chinina. Wpływ na powstawanie szumów usznych może mieć również podwyższone ciśnienie tętnicze. 

Gdzie udać się najpierw?

Przyczyn szumów usznych może być wiele, dlatego nasuwa się pytanie: Gdzie udać się najpierw z tą dolegliwością? Zacznij od lekarza laryngologa. Udając się na wizytę do laryngologa, postaraj się zapamiętać czy objawy pojawiły się nagle, jak długo trwają, kiedy się nasilają oraz w jakich okolicznościach. Będą to bardzo kluczowe informacje. Po wizycie u laryngologa poznasz diagnozę lub może dostaniesz wskazówki dotyczące dalszych badań. Zapewne dostaniesz również skierowanie do audiologa, w celu zbadania słuchu. 

Twój lekarz — laryngolog i audiolog w Bydgoszczy

Zdiagnozowanie przyczyny szumów usznych może okazać się długotrwałym procesem. Diagnozę możesz usłyszeć już po pierwszej wizycie, ale niekoniecznie. Dobra diagnoza oznacza szybkie wdrożenie leczenia i walkę z problemem szumów usznych. Dlatego ważne jest, aby skorzystać z usług lekarza laryngologa lub audiologa, który poprowadzi cię we właściwym kierunku. Wybierz słusznie! Sprawdź ofertę!