Nieustający ból gardła? A może męczące dolegliwości związane z uszami? Nie zawsze te objawy wskazują na początek infekcji. Jednak kiedy są długotrwałe dobrym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie diagnostyki od USG ślinianek. Dowiedz się więcej o tym badaniu!

Ślinianki - co to?

Ślinianki są gruczołami odpowiadającymi za produkcję śliny. Każdy człowiek posiada trzy pary tych gruczołów, wspomaganych przez setki mniejszych, które znajdują się w jamie ustnej i gardle. Wyróżnić można ślinianki przyuszne, podżuchwowe oraz językowe, a ich nazwy wskazują jasno ułożenie w organizmie. Zadaniem ślinianek jest wydzielanie śliny, która pomaga normalnie funkcjonować. Dzięki nim możemy przyjmować pokarmy, mają wpływ na proces trawienia cukrów oraz wykazują właściwości bakteriobójcze.

Jakie są popularne choroby ślinianek?

Ślinianki są narażone także na wiele infekcji lub uszkodzeń. Najczęściej występującą chorobą jest kamica ślinianek. Spowodowana jest wytrącaniem się oraz odkładaniem soli mineralnych w przewodach ślinianek. Kamienie ślinowe blokują odpływ śliny i w konsekwencji pojawiają się ból, trudności z przyjmowaniem i przełykaniem pokarmów oraz wystąpieniem stanu zapalnego. Problemy ze śliniankami pojawiają się także w wyniku powikłań po innych chorobach, ale też są spowodowane schorzeniami autoimmunologicznymi.

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Badanie USG, więc ultrasonograficzne jest nowoczesną, bezpieczną i bezinwazyjną metodą służącą do obrazowej diagnostyki. Badanie wykorzystuje fale ultradźwiękowe, a więc akustyczne niesłyszalne przez ludzkie ucho.

Wskazaniem do wykonania USG ślinianek jest zazwyczaj intensywny i nawracający ból w okolicy uszu. Pozwala to na ocenę wielkości i struktury miąższu gruczołów. USG ślinianek umożliwia m.in.: rozpoznanie zapalenia ślinianek, rozpoznanie kamicy ślinianek, diagnostykę guzów, nowotworów oraz ocenę stanu ślinianek po zabiegach. Ponadto USG zapewnia przeprowadzenie biopsji ślinianek.

Jak wygląda badanie USG ślinianek?

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrym rozwiązaniem będzie ubranie wygodnej odzieży, która umożliwia odsłonięcie szyi.

Podczas badania pacjent kładzie się na kozetce i delikatnie odchyla głowę. Diagnosta przykłada głowicę aparatu USG do szyi i przesuwa po niej. W ten sposób może zbadać wielkość i morfologię ślinianek. Obraz jest dostępny przez cały czas badania, dlatego w szybki sposób można wykryć wszelkie zmiany.

Badanie USG pozwala znaleźć guzy ślinianek, kamienie śliniankowe, a także w jakim stanie są przewody ślinianek. Ponadto zweryfikować można również wielkość gruczołów i węzłów chłonnych.

W przypadku wykrycia zmian, konieczna jest dodatkowa konsultacja lub przeprowadzenie innych badań, aby znaleźć przyczynę.

 


Umów się na wizytę do specjalisty laryngologa w Bydgoszczy